Renovierung in Haydarpaşa

TCDD Gilt für die Privatisierungsverwaltung für den Hafen Haydarpaşa
TCDD Gilt für die Privatisierungsverwaltung für den Hafen Haydarpaşa
Abonnieren  


CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Yüksek Hızlı Tren Projesi nedeniyle Haydarpaşa Garının yolcu taşımacılığına kapatılmasını eleştirerek, yüksek hızlı trene karşı olmadıklarını, hatlardan birinin açık tutulmasını ve yenilenmenin sırayla yapılmasını önerdi.

Der stellvertretende Kadir Gökmen Öğüt von CHP Istanbul, der stellvertretende Kocaeli-Abgeordnete Mehmet Hilal Kaplan und der stellvertretende Kocaeli-Abgeordnete Haydar Akar hielten in der Versammlung eine Pressekonferenz ab.

Öğüt, günde 20 bin vatandaşın yararlandığını Köseköy Haydarpaşa Garı arasının bakım ve yüksek hızlı tren gerekçeleriyle kapatıldığını hatırlatırken, bu hattan yararlanan öğrenci, işçi, memur ve yoksul vatandaşlara, en ekonomik ve güvenli yol olan demiryolu yerine karayolunun alternatif gösterildiğini söyledi.

Demiryolu taşımacılığının deprem anında en güvenilir taşımacılık olduğuna işaret eden Öğüt, deprem riski bulunan İstanbul’un bu atardamarının kesildiğini, gerek yolcu, gerek lojistik taşımacılığının sadece karayoluna terk edildiğini öne sürdü.

‘Biz bu iyileştirmeye ve yüksek hızlı trene karşı değiliz

”Ray değiştirilmesi ve hızlı tren yapılması bahanesiyle Köseköy-Haydarpaşa arası önce geçici olarak 3 yıl kadar kapatılacak daha sonra Marmaray sisteme sokularak ihtiyaç olmadığı nedeniyle tamamen kapatılacaktır. Böylelikle bir tarih ranta kurban edilecektir. Halbuki bizim önerimiz; hattın tekinin açık kalması ve yenilenmenin sırayla yapılmasıdır. Buna itiraz eden iktidar Köseköy Derince arasında sanayi taşımacılığı için tek hattı açık bırakmaktadır. Yani bizim önerimizi sadece sanayi için uygulamaktadır.”

Yüksek hızlı tren hız limitine uymuyor

Mehmet Hilal Kaplan Kocaeli, stellvertretender Kraft-Wärme-Koppler in den Industrieländern der Welt, argumentierte angesichts der Durchschnittsgeschwindigkeit von Hochgeschwindigkeitszügen, Köseköy-Pendik-Geschwindigkeit von 160 Kilometern pro Stunde, dass der Geschwindigkeitszug die Grenzwerte nicht einhalte.

Kaplan sagte: „Es ist sehr natürlich, dass es in einer Metropolregion, zu der in Zukunft Istanbul, Adapazarı und Kocaeli gehören, einen Hochgeschwindigkeitszug und Hochtechnologie gibt. Gute Planung für die Zukunft, aber die Opfer von Menschen werden vergessen. “ Der Abgeordnete von CHP Kocaeli, Haydar Akar, schlug andererseits vor, dass Menschen mit niedrigem Einkommen diese Linie nutzen und dass Tausende von Menschen auf diese Weise Opfer wurden.

Messe für die Schienenindustrie Armin sohbet

Schreiben Sie den ersten Kommentar

Bewertungen